Proslava župne svetkovine Obraćenja sv. Pavla

U srijedu, 25. siječnja 2023. godine, u župi sv. Pavla apostola u Retkovcu proslavljena je župna svetkovina Obraćenja sv. Pavla. Za slavlje župne svetkovine župljani su se pripremali kroz trodnevnu duhovnu pripravu. Svakoga dana duhovni je program započinjao pobožnošću svete krunice, nakon koje je uslijedilo euharistijsko slavlje, a potom i klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom.


Predvoditelj prvog dana trodnevnice, 22. siječnja 2023., bio je vlč. Branimir Jagodić, sveučilišni kapelan na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. U homiliji se osvrnuo na pročitanu Božju riječ povezujući evanđeoski ulomak sa samim likom sv. Pavla. „Obraćenje je trajna potreba i trajno stanje čovjekova srca. Koliko se puta Bogu obraćamo samo u teoriji gdje nema onog pravog i istinskog obraćenja? Bogu se ne mogu obratiti ako ga ne poznajem.“ Zbor mladih Damask pjesmom je uzveličao prvi dan trodnevnice.

Predvoditelj drugog dana trodnevnice, 23. siječnja 2023., bio je vlč. Filip Šešek, župni vikar u Župi sv. Pavla apostola. U svojoj je propovijedi istaknuo: „Isus svojim životom, riječima i djelima gradi jedinstvo jer dolazi iz jednog odnosa koji je jedinstven. Sve grešnike privodi k sebi, uklanja provaliju između Boga i ljudi i opet ih uvodi u zajedništvo s Ocem. Upravo iz tog odnosa raste prava snaga njegovih učenika. Zato je zajedništvo jedna od karakteristika nas kršćana. Njegovi učenici su bili ti koji u Crkvi uvijek sabiru, uvijek stvaraju zajedništvo i pozivaju sve u taj sklad. Zato i mi u ovoj našoj župnoj zajednici ne smijemo živjeti kao stranci, već iz odnosa s onime kojeg možemo nazivati svojim Ocem, možemo i trebamo jedni druge nazivati braćom i sestrama te s njima dijeliti i živjeti Radosnu vijest.“ Dječji zbor Paulus pjesmom je uzveličao drugi dan trodnevnice.

Predvoditelj trećeg dana trodnevnice, 24. siječnja 2023., bio je vlč. Antonio Kovačić, župni vikar u Župi Navještenja Blažene Djevice Marije u Velikoj Gorici. U svojoj je homiliji istaknuo: „Čovjek ide toliko po svome da Bog ponekad mora intervenirati s naglim preokretima da bi čovjek shvatio i prepustio mu sve. Isto tako je bilo i sa sv. Pavlom. Bog ga je podsjetio da ne može puno postići ako sam upravlja svojim životom. Kada mu se prepustio, činio je čuda.“ Referirajući se na pročitano evanđelje, vlč. Kovačić pozvao je sve okupljene da ne budu kameno tlo i da prepuste Gospodinu kontrolu jer će samo tako postati plodno tlo. Župni mješoviti zbor pjesmom je uzveličao treći dan trodnevnice.

Također, toga su dana članovi zajednice Prijatelja maloga Isusa i sestre Služavke maloga Isusa, koje djeluju u župi, obilježili i rođendan sluge Božjega Josipa Stadlera, te tom prigodom organizirali humanitarnu akciju za beskućnike koja traje do kraja mjeseca. U akciji se prikupljaju dobrovoljni prilozi, suha hrana i higijenske potrepštine, što će onda biti podijeljeno potrebitima.

Na samo Pavlovo proslavljene su tri svete mise. Prvo euharistijsko slavlje u 7 sati predvodio je vlč. Vinko Tomić, župnik Župe sv. Pavla apostola. Drugu svetu misu u 11 sati predvodio je vlč. Filip Šešek, župni vikar Župe sv. Pavla apostola. Središnje svečano euharistijsko slavlje održano je navečer u 19 sati. Predvodio ga je prof. dr. Franjo Vidović, OFM, u zajedništvu sa svećenicima iz Remetsko-dubravskog dekanata.

Predslavitelj središnjeg svečanog misnog slavlja fra Vidović u svojoj je propovijedi rekao: „Braćo i sestre, Bog obično ima druge putove i druge planove s nama nego što mi to imamo u svome životu.“ Razmišljajući o događaju obraćenja koje je Pavao doživio na putu u Damask, naveo je: „Pavao ide prema Damasku i tamo će doživjeti susret koji će ga oboriti na zemlju. Taj susret će ga oslijepiti jer odjednom sve ono što je Pavao mislio da zna da su sigurni temelji njegova života, njegove vjere, njegovoga naroda, odjednom sve to pada u vodu. Pavao mora postati slijep. Pavao pita što se dogodilo: ’Gospodine tko si? Tko si ti koji si me zaustavio na mome životnome putu?’ I nakon što je čuo odgovor Pavao postavlja drugo pitanje: ’Što mi je činiti?’ (…) Postoje u životu situacije gdje se pitamo: ’Bože gdje si kada su se na horizontu moga života pojavili oblaci, kada ne znam kako izaći iz te situacije, kada sam postao slijep? Gospodine gdje si? Gospodine što mi je činiti?’ Onda nam je potrebna kao i Pavlu jedna ruka, potreban nam je netko tko kaže da će nas povesti jedan korak dalje, da pođemo zajedno i da ne možemo ići sami. (…) Velika iluzija, pogotovo kod onih ljudi koji su u punini snage, jest misao da im ne treba nitko i da sami znaju kako se živi i što mogu učiniti u svome životu. “

Fra Vidović je zaključio aktualizirajući: „Pavlovo obraćenje je susret i novi početak njegovoga života. Pavlu će trebati nekoliko godina dok se snađe i dok shvati što se dogodilo s njime. Nije li i u našem životu isto tako? Potrebno je da prođe određeno vrijeme, možda da postanemo stari, da bismo shvatili kako Bog i u našem životu po krivim crtama može ravno pisati ako smo spremni poput Pavla otvoriti se i kazati ’Gospodine, učini sa mnom nešto novo, nešto veliko.’ To je obraćenje. Obraćenje je kada prihvatim sebe i darove koje mi je Bog dao. Obraćenje je kada prihvatim drugoga sa njegovim darovima i pokušam da sve lijepo što je Bog u njega stavio procvjeta, te da tako obogatimo ovaj svijet.“

Župni mješoviti zbor pjesmom je uzveličao svečano euharistijsko slavlje.


Na kraju svete mise, župnik Vinko Tomić zahvalio je svima koji su na bilo koji način uzveličali trodnevnu duhovnu pripremu i samu proslavu župne svetkovine, te je sve okupljene pozvao na druženje i okrjepu ispred crkve.

Zahvalni Bogu za plodove ovih dana, stavljamo se pod moćni zagovor našeg nebeskoga zaštitnika. Sveti Pavle, moli za nas!